هیت مخفف عبارت (high intensity interval training) یا همان تمرینات متناوب شدت بالا است. تمریناتی که در زمانی کم انجام می‌شود و کالری‌سوزیِ بالایی هم دارد. HIIT یکی از بی‌نظیرترین شیوه‌های تمرینی برای بالا بردنِ توان قلبی-عروقی، تناسب اندام، سلامتی و استقامت عضلانی و همچنین کاهش وزن هست.

ترکیب تمرینات شدید با تمرینات کم‌شدت منجربه EPOC (وام اکسیژن) می‌شود. این اصطلاح در فارسی معنای خیلی دلچسبی دارد! یک تمرین با شدت بالا نیاز بدن به اکسیژن را بیشتر می‌کند و باعث می‌شود بدنتان در ریکاوری به اکسیژن بیشتری نیاز داشته باشد.
به عبارت ساده‌تر یعنی ادامه چربی‌سوزی تا ۲۴ ساعت پس از تمرین چی از این بهتر؟ فکرش را بکنید تمرینتان تمام شده، اما باز هم بدنتان دارد به همان اندازه کالری می‌سوزاند

هیت وابسته به زمان و مکان نیست:

روزهایی که زمان کافی برای ورزش نداشتیم گذشته است. تمرینات اینتروال خیلی راحت همه جا انجام می‌شود: در باشگاه، خانه، هتل، و حتی پارک. برای انجام تمرینات حداکثر ۳۰ دقیقه از وقتتان را خالی کنید.

چالشی بودن تمرین ها:
تمرینات هیت آن‌قدر چالش برانگیزاست که هیچ‌وقت تکراری نمی‌شود. این تمرینات مدام شما را از منطقه امن خود بیرون می‌کشد و باعث می‌شود هربار توانایی‌های بدنتان را کشف کنید. شما هرگز از تمرینات اینتروال خسته نمی‌شوید

تنظیم قند خون:
اگر خیلی شدید ورزش می‌کنید و استراحت‌های کوتاهی در بین تمرینتان دارید این نوع تمرین حساسیت شما به انسولین را افزایش می‌دهد. این مسئله اهمیت زیادی دارد، چراکه حساسیت به انسولین باعث افزایش چربی‌سوزی می‌شود.
اگر بدنتان نسبت به انسولین مقاوم است؛ مثلاً اگر مبتلا به دیابت هستید، بدنتان برای چربی‌سوزی با مشکل بیشتری روبه‌روست. دکتر کراویتس، پزشک فیزیولوژیست، می‌گوید: «بعد از یک جلسه انجام حرکات شدید ورزشی با فواصل کوتاه برای استراحت در بین آن، مصرف اکسیژن و انرژی بالا می‌رود؛ چون سلول‌های ماهیچه‌ای حرکتی، عوامل فیزیولوژیک و متابولیک را برای مرحله پیش از شروع حرکت ورزشی در خودشان ذخیره می‌کنند. این یعنی کالری‌سوزی بعد از این حرکات ورزشی، بیشتر و طولانی‌تر می‌شود».

چگونه چربی‌سوزی هیت را چند برابر کنیم؟
این سیستم تمرینی هم به‌صورت مجزا قابل استفاده است و هم بعد از تمرینات با وزنه و بدنسازی. بهترین زمان برای انجام تمرینات هیت یا همان اینتروال، وقتی است که آن را با حرکات قدرتی با وزنه و بدنسازی ترکیب می‌کنید ( پکیج ها به این صورت طراحی شده اند)و با این کار خودتان را به نقطه اوج می‌رسانید

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *