مفهوم «تمرینات فانکشنال» در ابتدا توسط متخصصان فیزیوتراپی مورد استفاده قرار گرفت. فیزیوتراپ‌ها در جلسات توانبخشی به بیماران خود تمریناتی شامل تقلید از حرکات و فعالیت‌های روزمره می‌دادند تا بتوانند پس از دوران نقاهت از آسیب یا جراحی به زندگی برگردند.
اکنون تمرینات فانکشنال فقط برای بیماران کلینیکی نیست و کارشناسان ورزشی توصیه می‌کنند، همه باید از چنین تمریناتی استفاده کنند. این عبارت در زمان حال به تمریناتی اشاره دارد که شما را در انجام کارها و فعالیت‌های روزمره قدرتمند سازد. مثل:
* حمل اشیا سنگین
* قرار دادن چیزی در قفسه
* نشستن و برخاستن از زمین
* در آغوش گرفتن کودک و حمل او

در تمرینات فانکشنال شما عضلات درگیر در فعالیت‌های روزانه را تمرین می‌دهید تا بدن قوی‌تری داشته باشید، از پس کارهای روزانه و ضروری بربیایید، خطر آسیب‌دیدگی و ضعف عملکردی کاهش یابد و همچنین کیفیت زندگی شما بالا رود.

 

هدف تمرینات فانکشنال:
تمرینات فانکشنال با شبیه‌سازیِ حرکات مشترکی که ممکن است در خانه، محل کار یا ورزش انجام دهید، عضلات شما تمرین داده می‌شود و آن‌ها برای توانایی و قدرتمندی کارهای روزمره آماده می‌شوند. در تمرین فانکشنال هم از عضلات بالاتنه و هم پایین‌تنه استفاده می‌شود، اما بر قدرت و پایداری میان‌تنه بدن هم تاکید ویژه‌ای دارد.
شاید بپرسید فانکشنال همان بدنسازی است؟ بله به نوعی بدن‌سازی است! اما در بدنسازی هدف می‌تواند مواردی مثل قدرت عضلانی یا حجم عضلانی باشد که بسیار خوب است و به زندگی بهتر و سالم‌تر کمک می‌کند؛ اما لزوما فانکشنال نیست! اما در تمرینات فانکشنال تمرینات قدرتی با الگوی حرکتی فعالیت‌های روزمره ترکیب می شود که یک برنامه تمرینی موثرتر را به شما ارائه می‌دهد.
یک مثال ساده: به‌عنوان مثال اسکات یک تمرین فانکشنال است؛ زیرا عضلات درگیر در اسکات همان عضلات درگیر در نشستن و برخواستن از صندلی است. حتی اگر بدنساز هم نیستید باید چنین تمریناتی را انجام دهید.

اصول تمرینات فانکشنال:
تمرینات فانکشنال را می‌توان در خانه یا سالن بدنسازی انجام داد. وسایل یا دستگاه خاصی برای این تمرینات ضرورت ندارد؛ به‌عنوان مثال می‌توانید از کش های مقاومتی یا دمبل در خانه استفاده کنید، یا بدون هیچ وسیله‌ای و فقط با وزن بدن تمرین کنید، یا از وسایل باشگاه مثل کتل‌بل و میله هالتر و وزنه استفاده کنید. اکثر باشگاه‌ها کلاس‌های تمرینات فانکشنال را جداگانه برگزار کنند. یا ممکن است در کنار کلاس پیلاتس یا بدنسازی گنجانده شود.
تمرینات می‌تواند شامل تمرینات فانکشنال با شدت بالا باشد، که در آن شما انواع حرکات را با شدت بالا انجام می دهید. تمرینات ممکن است شامل تمرینات هوازی، تمرینات قدرتی، تمرینات انعطافی و یا تمرینات چابکی باشد.
سیستم‌های تمرینی استفاده شده در فانکشنال متنوع هستند و می‌توانند شامل فول بادی یا تمرینات عضلات مجزا، هیت و تاباتا یا سیستم‌های دیگری هم باشند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *